Пребарува: Разно

Uncategorized
ОН предупредуваат – ако не го сопреме губењето биодиверзитет, можно е и нашиот вид да изумре
Од

Доба на изумирање Биодуверзитет Светот има две години да најде начин да ѝ помогне на природата да го спречи „тивкиот убиец“ кој е подеднакво опасен…

Музика
Бунтовничка со причина: Нина Симон (21 Fевруари 1933 – 21 Aприл 2003)
Од

Јунис Кетлин Вејмон позната како Нина Симон, беше американска пејачка, текстописец, пијанистка, аранжерка, и активистка за граѓански права. Таа се стремела да стане класична пијанистка…

Музика
Курт Кобејн- музичарот кој не го преживеа рокенролот (20 Февруари 1967 – 5 Април 1994)
Од

Курт Кобејн беше американски музичар, водечки вокал, гитарист и текстописец на гранџ-бендот Нирвана. Нирвана стана група предводник на таканаречената Генерација Икс, а емоционалниот, очаен и…

Дизајн
Јапонските возови за спиење изгледаат едноставно од надвор, но…
Од

Во 1960-тите, економијата на Јапонија растеше брзо, вклучувајќи ги и иновациите во железничкиот транспорт. Првиот модерен бум кај брзите возови започна во 1964 година и…