Кога станува збор за новогодишниот декор, старата изрека – нешто ново, нешто старо … или во овој случај нешто ново и нешто рециклирано важи секогаш.

Секогаш има некоја “ѕвезда водилка” за да го внесе духот и стилот и да ви помогне во вашата модерна празнична декорација. Затоа, започнете ја оваа возбудлива авантура, заедно со нас. Декорациите можат да бидат толку забавни, а тие се идеален начин да ја изразите вашата креативност. Една од главните состојки на декорацијата е – стилски и елегантно да го претставиме духот на празникот, па затоа, ако имате стари украси од вашите родители или баби и дедовци искористите ги!

Ако тие не му одговараат на стилот на вашата елка, сеедно, треба да им најдете место – во стаклена вазна со неколку одделни гранки ако е потребно – тие ќе донесат карактеристична празнична атмосфера.

Како да биде стилски и елегантен вашиот новогодишен и божиќен декор?

Еве еден совет: намалете ја вашата декорација! Едноставна чиста вазна со неколку случајно наредени гранки ќе биде совршена позадина за елегантни свеќи. Не го правете тоа премногу комплицирано – дрвото со само неколку искричави светла е исто толку пријатно и ќе создаде убава атмосфера. Доколку се прашувате што е ново и актуелно на дизајнерската и уметничката сцена за оваа сезона, кои се божиќните бои за 2018 година и како стилски да го украсите вашиот дом за време на празниците – ајде да ги разгледаме можностите!

Новогодишни и божиќни трендови на бои за 2018

Првото прашање што ми доаѓа на ум – какви се боите на Божиќната декорација? Еве неколку совети за различни извонредни комбинации на бои и трендовски стилови. Оваа година модерните бои се разликуваат во опсегот на виолетова, сина и сива боја – можеби се прашувате дали сината боја е Божиќна боја? Оваа година сината боја е во комбинација со виолетова и зелена, па замислете си, како би изгледал замрзнат океан со сите негови живописни бои? Толку кул и свежо!

Или, совети за тоа како да го комплетирате експериментот со метални бои, да создадете џези и гламурозно чувство со бакар, месинг или бели метали, кои ќе бидат совршен додаток за една ноќ што, според традицијата, мора да биде полна со светлина и со оган. Уживајте во себе и барајте природна магија. И ве молам, бидете свесни за значењето на живите дрвца откако прославата ќе заврши.

Урбан шик – стакло, метал и бетон

Мешањето на различни метални нијанси – златна, сребрена и месинг, му дава специфичен современ изглед на декорот, а нивната игра со светлината секогаш делува смирувачки. Едноставните геометриски форми подолу, имаат за цел да создадат калеидоскоп од треперењето на светлата, орнаментите, свеќниците и современите форми кои ја шират светлината, создаваат пријатно чувство на цимет, бор, топлина на огнот, креативна имагинација и елеганција.

Класичен шик

Во класичниот стил на божиќна декорација, црвената боја доминира на чаршафите, стаклените елементи, па дури и лентите – црвена, зачинета со многу златни теми е класична комбинација. Оставете го порцеланот и некои други мали детали бели за да ја избалансирате енергијата од оваа величествена комбинација на бои. Додадете деликатни мали ленти на елката, во црвено, се разбира – за да го заокружите целиот изглед.

Елегантниот, бел комплет за вечера под божикното дрво е исто така, одличен додаток на божиќната декорација. На крајот на краиштата, секој мал детал е важен, а масата е исто така неопходна за овој празничен декор.

Кантри шик

Комбинирањето на природни материјали, зелени елементи, гранки од дрво со природни нијанси, текстилни или хартиени елементи и дава пријатно, домашно чувство на декоративната композиција. За шик, кантри стил на вашиот празничен декор, место електрични светла, треба да користите изобилство на свеќи (во различни форми, големини и бои). Атрактивниот и жив акцент на зелените гранки, венци или венци направени од природни елементи за украсување на масите, вратите или ѕидовите е одлично навестување за овој стил.

Нордиски стил

Овој изглед се постигнува со користење на природни, пригушени нијанси на боите на природата со промена на сезоната, со навестување за ретро чувство и боемски дух за да се создаде модерна, божиќна декорација во елегантен нордиски стил. Користејќи необични, но природни материјали и бои како слама и волна, ратан и пердуви, хартија и придушени нијанси на црвена глина, розова прашина, длабока зелена како шума и сива, ќе создадете прекрасен изглед кој ја носи природната едноставност и чистиот дух на зимата.

Остави одговор

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.