Пребарува: Настани

Uncategorized
ОН предупредуваат – ако не го сопреме губењето биодиверзитет, можно е и нашиот вид да изумре
Од

Доба на изумирање Биодуверзитет Светот има две години да најде начин да ѝ помогне на природата да го спречи „тивкиот убиец“ кој е подеднакво опасен…

Музика
Бунтовничка со причина: Нина Симон (21 Fевруари 1933 – 21 Aприл 2003)
Од

Јунис Кетлин Вејмон позната како Нина Симон, беше американска пејачка, текстописец, пијанистка, аранжерка, и активистка за граѓански права. Таа се стремела да стане класична пијанистка…

Музика
Курт Кобејн- музичарот кој не го преживеа рокенролот (20 Февруари 1967 – 5 Април 1994)
Од

Курт Кобејн беше американски музичар, водечки вокал, гитарист и текстописец на гранџ-бендот Нирвана. Нирвана стана група предводник на таканаречената Генерација Икс, а емоционалниот, очаен и…

Забава
Тој правеше музика за неа, а таа ја изведуваше онака, како што никој друг не би можел – Среќен роденден на Јосипа Лисац!
Од

Јосипа Лисац (14 Февруари 1950, Загреб) ја започна кариерата во 1960тите како членка на групата Златни Акорди. Нејзиниот прв самостоен албум “Дневник једне љубави” беше…

1 2 3 31