Пребарува: Награди

Uncategorized
Себастијан Херкнер прогласен на Maison & Objet за дизајнер на 2019. година
Од

На јануарското издание на меѓународниот саем Maison&Objet, кој се одржува во Париз, титулата дизајнер на годината ја презема младиот германски дизајнер Себастиан Херкнер. На овој меѓународен…

Култура
“Eastern star” за Милчо Манчевски на Филмскиот фестивал во Трст
Од

На јубилејниот 30. Mеѓународен филмски фестивал во Трст, Италија (18-25 јануари) на македонскиот филмски режисер Милчо Манчевски му беше доделена наградата “Eastern star” за достигнувања…

Култура
Мето Јовановски, роден на денешен ден
Од

Еден од најистакнатитемакедонски актери, познат по својот оригинален пристап на актерската мајсторија, фокусиран кон откривањето на своите потенцијали и нивно постојано надградување, Мето Јовановски е…

Архитектура
Даница Томиќ од Врање го освои првото место на светски архитектонски конкурс за куќа на иднината
Од

Младата Вранњанка Даница Томиќ го освои првото место за проектот за куќа на иднината на меѓународниот и светскиот натпревар за архитектура. Структурата на победничкиот проект…

Забава
На денешен ден…
Од

Битлсите, The Beatles беа поп и рок група од Ливерпул, Англија, формирана во 1960. година. Составени од Џон Ленон, John Lennon (ритам гитара, вокали), Пол Макартни, Paul McCartney, …